کابین دوش

امروزه اگر از افراد بخواهیم که مهمترین بخش‌های خانه خود را نام ببرند، بیشتر آن‌ها به آشپزخانه، اتاق پذیرایی، اتاق خواب و… اشاره می‌کنند؛ که البته حرف آن‌ها کاملا درست است و داشتن محیطی زیبا با طراحی و دکوراسیون دلنشین می‌تواند به ایجاد حس خوب زندگی در افراد، کمک شایانی بکند. در حال حاضر با توجه به کوچکتر شدن فضای داخل خانه‌ها نسبت به گذشته، استفاده درست و به جا و طراحی هوشمندانه می‌تواند نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد داشته باشد.

کاربرد حمام در گذشته و امروزه

مردمان سرزمین ایران از دیر باز به پاکیزگی و آراستگی توجه کامل داشتند و این نکته را می‌توان از کشف بقایای خانه‌های چند هزار ساله در شهر سوخته واقع در سیستان بلو چستان و وجود حمام در آن خانه‌های مدفون شده پی برد. از آنجایی که پاکیزگی از نشانه‌های ایمان است می‌توان به اهمیت پاکیزگی پی برد و این موضوع به اهمیت بهداشت و وجود حمام در خانه‌ها اشاره دارد. در خانه‌های امروزی که فضای خانه‌ها کوچکتر شده و به تبعیت از آن حمام‌ها نیز کوچکتر شده‌اند، پس فضای داخلی این حمام‌ها باید به گونه‌ای باشد تا از کمترین فضای موجود بتوان بیشترین استفاده را برد.

باید گفت که باید از وسایلی در داخل حمام استفاده کرد که کاملا متناسب با فضای داخلی حمام بوده و هیچ گونه محدودیتی ایجاد نکند. علاوه بر آن حمامی که موجب تمیزی و پاکیزگی و سلامتی افراد می‌شود باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که فردی که در حمام است، لحظاتی همرا ه با احساس خوب و راحتی داشته باشد وحمام کردن همراه با آرامش باشد. پس برای داشتن یک حمام مدرن وکوچک اما زیبا و مدرن باید به نکات زیر توجه کرد.

نکات ویژه برای داشتن حمام مدرن

یکی از اولین و مهمترین نکاتی که برای یک حمام مدرن و کوچک می‌توان به آن اشاره کرد، رنگ دیوار‌ها وکف حمام است. استفاده از رنگ‌های روشن می‌تواند بهترین گزینه برای انتخاب رنگ دیوار‌ها باشد؛ چراکه رنگ‌های روشن انعکاس‌دهنده نور بیشتری هستند. در حمام‌های کوچک به خاطر محدود بودن فضای داخلی‌شان باید از رنگ‌های دیوار تیره بپرهیزیم، چرا که وجود دیوار‌های تیره فضای حمام را کوچکتر وبسته وتاریکتر نشان می‌دهد؛ پس استفاده از رنگ‌های دیوار روشن می‌تواند چاره ساز باشد.

در واقع داشتن حمامی با دیوار‌هایی با رنگ روشن علاوه بر اینکه فضای داخلی حمام را بزرگتر نشان می‌دهد در نهایت باعث ایجاد حس آرامش ونشاط در حمام می‌شود. پس چه بهتر است که برای رنگ دیوار‌های حمام از رنگ‌های سفید، روشن وخنثی کمک گرفت وبرای کف حمام می‌توان از رنگ‌هایی تیره‌تر استفاده کرد که با ایجاد تضادی در بین دیوار‌ها و کف حمام، طرحی جذاب وزیبایی بیشتر به حمام می‌بخشد. نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، نور حمام است. برای نور پردازی در حمام باید از لامپ‌های کوچک تعبیه شده در سقف استفاده کرد، تا نوری که از بالای سقف حمام بر کل فضای کوچک حمام می‌تابد بر کل فضای حمام احاطه داشته باشد و فضای کوچک حمام را بزرگتر و بازتر از انچه که هست نشان دهد. اگر حمام پنجره‌ی کوچکی هم داشته باشد که خیلی خوب است و باعث می‌شود تا نور بیشتری به حمام بتابد و حمام مدرن و کوچک شما را بزرگتر وروشن‌تر نشان دهد.

 مورد دیگری که به بزرگتر دیده شدن و مدرن بودن حمام کوچک خانه شما کمک می‌کند وجود آینه است. می‌توانید از آینه‌های بزرگ در حمام کوچک خانه یتان استفاده کنید. کاری که این آینه‌ها می‌کنند این است که این اینه‌ها باانعکاس نوری که از سقف می‌تابد ویا حتی نور کوچکی که از پنجره حمام به داخل می‌تابد، باعث روشن‌تر وبزرگتر شدن فضای داخلی حمام می‌شود. نکته دیگر برای حمام‌های کوچک و مدرن، استفاده از شیر آلات مناسب است. شیر آلاتی که کاملا بر اساس طراحی‌های روز است. استفاده از این شیر آلات مدرن علاوه بر اینکه از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند، می‌تواند به زیبایی حمام کمک کند و طرحی منحصر به فرد ومدرن به حمام کوچک خانه شما ببخشد.

نکات دیگر استفاده از وسایلی همانند وان، روشویی، قفسه و… در حمام است، که به علت کوچک بودن فضای داخل حمام باید در استفاده از این وسایل دقت کرد. در واقع بهتر است که در حمام‌های کوچک از انتخاب وان صرف نظر کنیم، چرا که با استفاده از وان علاوه بر اینکه آب زیادی مصرف می‌شود، فضای نسبتا زیادی از حمام را پر می‌کند، پس همان بهتر که از دوش استفاده کرد.

 برخی از افراد علاقه‌مند به استفاده از وان در حمام کوچک خانه‌شان هستند، هیچ منعی برای استفاده آن‌ها وجود ندارد؛ این افراد می‌توانند با انتخاب یک وان کوچک و متناسب با فضای حمام خانه خود به اشکال بیضی و یا مستطیل کوچک حمام خانه‌شان را مجهز به وان کنند، البته بهتر است که این وان در گوشه‌ای از حمام نصب شود ودر انتخاب رنگ آن چه بهتر که از رنگ‌های روشن و سفید استفاده شود که علاوه بر آنکه موجب تمیزی بیشتر می‌شود فضای داخل حمام را بزرگتر نشان دهد.

همچنین برای قراردادن روشویی در حمام کوچک خانه‌تان، بهتر است از روشویی‌هایی کوچک ومتناسب استفاده کرد. روشویی که فضای زیادی را اشغال نکند وبه رنگی روشن ومتناسب با فضای داخلی حمام باشد. نکته مهم دیگر استفاده از قفسه‌ها در حمام است، این قفسه‌ها کاملا باید در دسترس باشد و ابعاد و اندازه‌شان متناسب با فضای داخل حمام باشد وبهتر است که این قفسه‌ها بلند وباریک باشند، جوری که بتوان به راحتی در آن حوله‌ها، انواع صابون وشامپو و لوسیون‌ها راجای داد. می‌توان با قرار دادن گل‌های طبیعی کوچک یا تراریوم، صدف‌های دریایی بر روی قفسه‌ها ونیز شمع وعود و بهره بردن از بوی خوش آن، می‌توان فضای داخل حمام کوچک و مدرن شما را زیباتر، مطبوع‌تر ودلنشین‌تر کرد. پس در نهایت می‌توان گفت با یک طراحی زیبا می‌توان از حمام کوچک خانه‌تان بهترین استفاده رابرد واز تمام امکاناتی که حتی حمام‌های بزرگ دارند بهره‌مند شد.

پست قبلی
پست جدیدتر

پیام بگذارید

Call Now Buttonتماس بگیرید