بلاگ

آداب و فرهنگ حمام ژاپنی را بهتر بشناسید!

      تصویر ژاپنی‌ها در حال استراحت در جکوزی با حوله‌ای روی سرشان برای همه ما آشناست، اینطور نیست؟ و مطمئناً خیلی از کسانی که این تصویر را دیده اند دلشان خواسته  در جای او باشند. خوب، با این مقاله قصد داریم تمام کلیدها را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به بهترین شکل و مانند یک ژاپنی از این تجربه لذت ببرید.

♦ انواع حمام در ژاپن:

قبل از شروع به توضیح فرهنگ حمام در ژاپن، راحت است که برخی از اصطلاحات اساسی در مورد این موضوع را بدانید، مانند انواع حمام هایی که می توانید پیدا کنید چرا که این حمام ها آداب خاصی دارند و خبری از کابین دوش و بسیاری از تجهیزاتی که ما میشناسیم نیست!

آبشار کابین

• Ofuro:

این نامی است که به حمامی داده شده است که تقریباً در هر خانه خصوصی ژاپنی پیدا خواهید کرد. به طور معمول، ژاپنی ها منطقه حمام را تقسیم می کنند، توالت را در یک اتاق کوچک جداگانه قرار می دهند، و در دیگری منطقه برای حمام کردن (ofurō). داخل وان به نوبه خود قسمتی در خارج از وان وجود دارد که در آن با شامپو، ژل و موارد دیگر خود را می شویید و در آخر با آب می شویید و سپس به قسمت دیگر می روید که همان جایی است که از وان استفاده می کنند. برای استراحت

لازم به ذکر است که ابتدا خود را تمیز می کنند و سپس به وان دسترسی پیدا می کنند، زیرا آب داخل وان مورد استفاده تمام خانواده خواهد بود و باید برای همه تمیز باشد. همچنین یافتن یک چهارپایه کوچک در ناحیه توالت برای نشستن در حین تمیز کردن معمول است. بنابراین، هدف وان حمام چیزی جز این نیست که از طریق یک حمام خوب آب گرم برای آرامش خانواده خدمت کند. برای اینکه آب در دمای مناسبی قرار داشته باشد و برای تمام اعضای خانواده قابل استفاده باشد، برخی از وان ها دارای درب برای حفظ گرما هستند و مدرن ترین وان ها دارای سیستم های الکترونیکی هستند که آن را در دمای مناسب نگه می دارند یا می توانید حتی برنامه ریزی کنید تا حمام در زمانی که شما انتخاب می کنید آماده باشد.

• شنبه:

سنتو حمام‌های عمومی هستند که برخی از ژاپنی‌ها روزانه برای حمام کردن به آنجا می‌روند، زیرا فضای کافی در خانه خود برای نصب اورو ندارند، یا به این دلیل که دوست دارند از این تجربه در حین معاشرت با دوستان و همسایگان لذت ببرند. این نوع حمام ها بر اساس جنسیت از هم جدا می شوند و ورودی های جداگانه ای دارند که امکان دسترسی به اتاق تعویض را فراهم می کند. آنها به راحتی توسط پرده های نورن با نمادهای کانجی برای مردان و زنان قابل شناسایی هستند.

در این نوع حمام ها، آب حرارتی نیست، وجهه ای که آن ها را از انسن سنتی متمایز می کند، اما معمولاً دارای «حمام های بزرگ» یا «استخرهای کوچک» با آب در دماهای مختلف یا حتی با گیاهان معطر هستند. روش استفاده از آنها کاملاً شبیه به روش ofurō و مشابه onsen است، و ما کمی بعد آن را با هم به تفصیل شرح خواهیم داد.

•اونسن:

با توجه به فعالیت های لرزه ای زیاد در منطقه ای که ژاپن در آن قرار دارد، این کشور دارای مناطق زیادی از چشمه های آب گرم است که باعث تکثیر انسن شده است. این نوع حمام معمولاً تصفیه‌تر از سنتو است و در مناطق طبیعی یا در هتل‌های یک دسته خاص قرار دارد.

استفاده از چشمه‌های آبگرم هدف درمانی و آرامش‌بخشی دارد، زیرا این آب‌ها دارای خواص مفید فراوانی برای بدن هستند و همچنین دمایی بین 35 تا 40 درجه (حداقل مجاز در انسن 25 درجه) دارند. آرامش اما باید مراقب باشید و زمان زیادی را در آب داغ نگذرانید زیرا می تواند باعث سرگیجه شود، بنابراین توصیه می شود حداکثر 10 دقیقه وقت بگذارید، البته بعد از آن می توانید کمی استراحت کنید و دوباره داخل شوید.

در داخل onsen همچنین خواهید دید که بین onsen داخلی یا آنهایی که در خارج از منزل قرار دارند، که rotenburo نامیده می شود، تفاوت وجود دارد. ما به شدت توصیه می کنیم آنها را امتحان کنید و از تجربه یک حمام آرامش بخش خوب زیر نور ماه لذت ببرید. و یک جنبه کنجکاو برای برجسته کردن هر دوی onsen و sentō این است که در اکثریت قریب به اتفاق آنها دسترسی با خالکوبی یا سوراخ کردن مجاز نیست، بنابراین گاهی اوقات توصیه می شود که سعی کنید آنها را به نحوی بپوشانید یا به دنبال یکی باشید که بله. آنها مجاز هستند

• آشیو:

یکی از انواع حمام ها که نمی خواهیم از ذکر آن غافل شویم، آشیو است که چیزی بیش از یک حمام چشمه آب گرم عمومی نیست، بلکه منحصراً برای قرار دادن پاهای شما در آن است. در برخی از مناطق ژاپن چندین مورد را پیدا می کنیم و باید بگوییم که این تجربه ای است که در صورت داشتن فرصت نباید از دست بدهید. وقتی یکی را دیدید، به سادگی کفش های خود را در بیاورید، شلوار خود را بالا بیاورید و پاهای خود را در آن آب داغ قرار دهید که از خستگی انباشته شده مراقبت می کند.

ممکن است عکس هایی از مقداری انسن با میوه های شناور در آب دیده باشید. ایناین به این دلیل است که برخی از انسن ها یوزو یا سایر مرکبات را در آب قرار می دهند زیرا این میوه ها به تماس با آب واکنش نشان می دهند و مواد مغذی مفیدی برای پوست ما فراهم می کنند. مرکبات علاوه بر عطر، ویتامین C را نیز تامین می کنند. به این یوزیو می گویند.

♦ نحوه استحمام در انسن یا سنتو:

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ورودی این نوع حمام ها معمولاً بر اساس جنسیت از هم جدا می شود، بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که به حمام مربوطه بروید. هنگامی که از ورودی عبور می کنید، معمولاً کمدها یا قفسه هایی پیدا می کنید که می توانید کفش های خود را در آن قرار دهید، زیرا اجازه ندارید با کفش وارد اتاق رختکن شوید.

مورد بعدی این است که به اتاق رختکن دسترسی پیدا کنید، جایی که باید لباس های خود را درآورید و در یک کمد قفل دار نگهداری کنید و آن را به قسمت حمام ببرید. و ما می گوییم خوب، لباس را در بیاورید، زیرا با هر نوع لباسی، حتی مایو، نمی توانید به حمام دسترسی پیدا کنید. قبل از خروج از رختکن، فراموش نکنید که حوله کوچکی را که معمولاً در اختیار شما قرار می دهند و از آن برای تمیز کردن خود به عنوان اسفنج استفاده می کنید، به علاوه حوله بزرگی که در انتهای حمام خشک می شود، بردارید.

و اینجا قسمتی است که بسیاری از مردم گیج می شوند، قسمت حمام. اولین کاری که باید انجام دهید این است که فضایی را در قسمت دوش پیدا کنید، جایی که چهارپایه های کوچک، چند سطل، لوازم بهداشتی و یک آینه را ببینید. هنگامی که در فضای خود قرار گرفتید، روی چهارپایه بنشینید و شروع به شستن خود با آب و صابون کنید و بتوانید خود را با دوش آبکشی کنید یا از سطل برای ریختن آب روی خود استفاده کنید. برای مناطقی که به خوبی به آنها دسترسی ندارید می توانید از حوله کوچک استفاده کنید. اما این کار را با احترام انجام دهید، زیرا دیگر کاربران حمام نباید مزاحم شوند. توصیه می کنیم بدون عجله وقت بگذارید، از حمام لذت ببرید و از آب گرم استفاده کنید تا بدنتان به اتفاقات آینده عادت کند.

بعد از اینکه خود را تمیز کردید و تمام صابون را پاک کردید، وقت آن است که وارد آب شوید. توصیه می کنیم کم کم وارد شوید زیرا در غیر این صورت ممکن است به دلیل دمای بالای آب کمی سرگیجه بگیرید. مهم است که در نظر داشته باشید که حوله کوچکی که با آن وارد حمام شده اید نمی تواند در هیچ زمانی آب را لمس کند، به همین دلیل است که تصویر ژاپنی ها با حوله روی سر رایج است، اگرچه اغلب در حالت مرطوب نیز استفاده می شود. آب سرد برای غلبه بر گرما

و آنچه قبلا گفتیم را تکرار می کنیم، با احتیاط از دستشویی ها استفاده کنید، بیشتر از آنچه باید وقت نگذارید و به یاد داشته باشید که همیشه بهتر است برای بهبودی کمی بیرون بروید و دیرتر برگردید.

حتی اگر وسوسه شدید، از حمام ها به عنوان استخر استفاده نکنید یا در آن شنا نکنید، زیرا این رفتار برای ژاپنی ها کاملا غیرقابل قبول است. مراسم حمام کردن در ژاپن مقدس است و فعالیتی است که نه تنها به نظافت، بلکه به آرامش نیز اختصاص دارد، بنابراین احترام به سایر کاربران ضروری است.

پس از اتمام استراحت، از آب خارج شده و از قسمت حمام برگردید، کمی خیس بخورید (اما نه زیاد، برای حفظ مواد معدنی از چشمه های آب گرم) و قبل از بازگشت به قسمت پانسمان، خشک کنید. . مهم است که این را در نظر بگیرید زیرا اگر هنوز خیس هستید دسترسی به آن منطقه ممنوع است. وقتی آماده شدید، برای لباس‌هایتان برگردید، لباس‌هایتان را عوض کنید و از احساس آرامشی که با آن آنجا را ترک خواهید کرد، لذت ببرید.

♦ قوانین اساسی که در یک onsen باید رعایت شود:

ما نمی‌خواهیم مقاله را بدون خلاصه کردن چند نکته به پایان برسانیم، قوانین مهمی را که باید هنگام مراجعه به onsen در نظر داشته باشید:

اگر زیاد غذا خورده اید یا مشروبات الکلی مصرف کرده اید وارد نشوید. توصیه می شود بعد از صرف غذا بین 30 دقیقه تا یک ساعت صبر کنید.

اگر احساس خوبی ندارید، بهتر است وارد onsen نشوید.

قبل از ورود به وان، خود را با آب و صابون به خوبی تمیز کنید.

شما باید برهنه وارد شوید، مایو یا چیز مشابهی نپوشید.

ایستاده دوش نگیرید، باید این کار را در حالت نشسته روی چهارپایه انجام دهید.

به آرامی وارد وان شوید تا بدنتان به گرما عادت کند.

اگر متوجه شدید که قلبتان می تپد یا احساس سرگیجه دارید، به آرامی بیرون بروید.

در وان حمام شنا نکنید یا مزاحم سایر کاربران نشوید.

با حوله وارد آب نشوید، در هر صورت آن را روی سر خود بگذارید.

قبل از بازگشت به رختکن کاملاً خشک کنید.

با خالکوبی یا سوراخ کردن (به عنوان یک قانون کلی) وارد نشوید.

پس از مصرف انسن مایعات فراوان بنوشید تا دچار کم آبی نشوید.

و در اینجا راهنمای کوچک ما در مورد نحوه استفاده از حمام ژاپنی است. امیدواریم برای شما مفید واقع شود و جرأت داشته باشید از یک تجربه معتبر و مهم برای ژاپنی ها لذت ببرید. بعد از امتحان کردن به اینجا برگردید و از تجربه خود به ما بگویید…

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *